Bardzo duża część energii cieplnej, która opuszcza budynek, ucieka właśnie poprzez nieszczelną izolację poddasza. Z uwagi na nietypowy kształt tego pomieszczenia, prawidłowe docieplenie go może okazać się niemałym problemem. Jeśli decydujemy się na docieplenie styropianem, to powinniśmy zatrudnić prawdziwych fachowców, którzy będą potrafili prawidłowo dopasować płyty spienionego polistyrenu. Jeśli montaż został wykonany niewłaściwie, to w szczelinach pomiędzy warstwami styropianu tworzą się tak zwane mostki termiczne, stanowiące luki w systemie izolacyjnym. Źle wykonana instalacja wiąże się z podwyższonymi wydatkami na ogrzewanie mieszkania, potrafiącymi osiągnąć nawet kilkaset złotych w ciągu roku.
Czym ociepla się poddasza?
Potencjalne powstawanie mostków termicznych jest powodem, dla którego na poddaszach częściej stosuje się wełnę mineralną lub piankę poliuretanową. Z uwagi na ich elastyczność, substancje te łatwiej wpasować w złożony kształt dachu i wypełnić wszystkie znajdujące się w nim szczeliny. Nie oznacza to jednak, że docieplanie styropianem jest złym pomysłem. Pomoże Ci w tym firma www.styropmin.pl.
Jak poradzić sobie z mostkami termicznymi?
Aby docieplanie styropianem funkcjonowało w prawidłowy i wydajny sposób, należy szczególną uwagę poświęcić na pomiary i dopasowanie płyt do przydzielonej im powierzchni. Jeśli nie posiadamy koniecznych umiejętności, to zawsze można postawić na specjalne, sprężyste odmiany tego tworzywa. Są one dostosowane do skomplikowanych i nietypowych kształtów poddasza, co czyni ich instalację o wiele łatwiejszą.