Jak przygotować psa do badania USG?

Badanie usg weterynaryjne wykonywane jest dzisiaj w większości gabinetów i lecznic weterynaryjnych. Zarówno psy, jak i koty oraz inne zwierzaki poddawane są takiemu badaniu. Jednak to najczęściej właściciele psów zmuszeni są do korzystania z takiej opcji. Dlaczego? Psy często zapadają na różne schorzenia, których powodem jest uszkodzenie lub zmiany narządów wewnętrznych. Aby dokładnie rozpoznać chorobę niezbędne, jest wykonanie USG. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Otóż w celu uzyskania prawidłowego i rzeczywistego obrazu należy odpowiednio przygotować psa do badania.

Usg weterynaryjne – co musi zrobić właściciel przed badaniem?

Do zadań każdego właściciela psa, który ma zostać poddany badaniu USG, należy właściwe przygotowanie pupila. Lista obowiązków nie jest zbyt długa, gdyż największe znaczenie ma tutaj przegłodzenie psa. Dodatkowo istotne jest także by zwierzak nie, oddawał bezpośrednio przed badaniem moczu. Ma to na celu ułatwienie lekarzowi zdiagnozowania stanu pęcherza moczowego u psa. Wybierając się na badanie usg weterynaryjne właściciel, powinien także upewnić się czy potrzebne jest mu skierowanie. Nie wszystkie gabinety oferują bowiem wykonywanie badania od ręki – w wielu przypadkach niezbędne jest skierowanie od lekarza prowadzącego psa.

Usg weterynaryjne – dlaczego pies musi być na czczo?

Przybycie z psem na czczo na badanie usg weterynaryjne ma to wielkie znaczenie dla przebiegu całego badania. Dlaczego? Otóż podczas trawienia przewód pokarmowy napełnia się gazem, a to znacznie utrudnia postawienie właściwej diagnozy czy też rozpoznanie problemu przez weterynarza.