Czym są wykopy i jakie rodzaje wykonać?

Jednym z rodzajów prac ziemnych są właśnie wykopy. Prace te wykonuje się najczęściej pod zalew fundamentów, ale także różne instalacje wodne. Prace wykonywane są za pomocą koparki. Mając już ustalony projekt planujemy wykopy. Jednak czy wiemy jakie są ich rodzaje i jakie wykonać?

Rodzaje wykopów

Wykopy dzielimy:
• Pod względem zasięgu na:
1. Wąskoprzestrzenne
2. Szerokoprzestrzenne
• W zależności od czasu trwania:
1. Tymczasowe
2. Trwałe
•Ze względu na głębokość:
1. Płytkie (mniejsze lub równe 2m)
2. Średniogłębokie (do 3m)
3. Głębokie (powyżej 3m głębokości)

Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od warunków budowy oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Więcej o poszczególnych robotach ziemnych znajdziecie pod adresem https://slktransport.pl/oferta/roboty-ziemne/. Wykopy szerokoprzestrzenne, ale i inne usługi budowlane polegają na szerokim promieniu pracy maszyn i dotyczą dużych powierzchni. Stosowane zazwyczaj wtedy, gdy grunt jest mało spoisty i przy budowie piwnic.

Wykopy wąskoprzestrzenne przygotowywane są kiedy dom nie musi być aż tak głęboko. Tymczasowe wykopy przewidziane są do użytkowania nie dłużej niż 1 rok, a wykop trwały to taki, którego będziemy użytkować już dłużej, bo ponad rok.

Przeszkody podczas wykonywania wykopów

Usługi budowlane to nieprzewidywalna dziedzina. Również podczas robót ziemnych możemy natknąć się na niespodzianki. Przykładowo najczęstszą przeszkodą, która może przysporzyć dodatkowej pracy i opóźnić pracę są stare wysypiska śmieci lub dawno Zakopane składowiska gruzu. Kolejnym problemem może stać się nienośny grunt. Utrudnia on pracę i może stać się przeszkodą do powstania fundamentów.