Czym są kołnierze ortopedyczne?

Kołnierze ortopedyczne inaczej zwane ortezą szyjną służą jako usztywnienie szyjne w odcinku kręgosłupa. Zazwyczaj stosuje się je po przebytych wypadkach i innego typu urazach. Ich zadanie polega na redukcji i uśmierzeniu bólu mięśni i stawów w obrębie szyjnym. Możemy wyróżnić różne typu kołnierzy ortopedycznych (np. sztywne, miękkie, jednoczęściowe lub dwuczęściowe). Każdy z wymienionych kołnierzy pełni inną funkcję i ma inne zastosowanie.

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Elementem wyposażenia każdej karetki powinny być przede wszystkim kołnierze ortopedyczne. Skupmy się zatem na ich praktycznych funkcjach.

  • Kołnierze sztywne używane są zazwyczaj w przypadku zarówno zniekształceń jak i zmian zwyrodnieniowych w odcinku kręgosłupa. Wykonane są z twardego tworzywa. Można je również odpowiednio regulować przy pomocy pasków.
  • Kołnierze ortopedyczne miękkie znajdą swoje zastosowanie, gdy mamy do czynienia z bólem odcinka szyjnego, a także z przewlekłym bólem mięśni. Tego typu kołnierze wykonane są ze specjalnej pianki, która dzięki swojemu kształtowi idealnie dostosowuje się do danego pacjenta.
  • Kołnierze jednoczęściowe służą po prostu leczeniu i stosuje się je w poszczególnych etapach rehabilitacji.
  • Kołnierze dwuczęściowe to takie, które używa się już po przeprowadzonych i skomplikowanych operacjach.

Jak długo nosi się kołnierze ortopedyczne?

Okres noszenia takiego kołnierza zależy od przebytego urazu. O tym decyduje lekarz prowadzący. Zazwyczaj jest to okres do 6 tygodni. W tym czasie zazwyczaj zalecana jest rehabilitacja i ćwiczenia, które umożliwią powrót do normalnego stanu zdrowia. Takie kołnierze muszą być przede wszystkim niezawodne. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj także jakość danego produktu. Powinny być dostępne w przystępnej cenie. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej wykonuje się je z miękkiej pianki, która gwarantuje komfort podczas użytkowania. Ważne jest także obszycie kołnierza, oraz anatomiczne wyprofilowanie poszczególnych jego części. Zapięcie powinno posiadać regulację.

Autor: https://podiomed.pl/